slideshow
slideshow
slideshow

NOVÁ KNIHA od Ivana  Kňaze - pre rok 2017

Ďalšia veľká publikácia encyklopedického charakteru sa bude zaujímať o párenie a milovanie, bitky, toky a svadobné lety našich dravcov, sov, hrabavcov, holubov, kukučiek, ďatľovcov. a tak zapadá do veľkej trilógie kde sú zahrnuté všetky hniezdiace vtáky SLOVENSKA. V histórií Slovenskej ornitológie, od slovenského prírodopisca-amatérskeho ornitológa, nebola u nás ešte vydaná. Fantastická encyklopédia má názov:

 

S V A D O B N É   LETY A  TOKY vtákov

Atlas hrabavcov,dravcov, sov,ďatľovcov...kukučiek

 

 

Svadobné lety

 

 

 

Knižka je významná aj z poľovníckeho hľadiska, ochrany prírody, z etológie a ekologie.

 

Publikácia vychádza v reprezentatívnej podobe veľkého frmáty u A4, tvrdá väzba, asi 300 strán textu a 700 farebných fotografí  vtákov Slovenska.

 

Táto publikácia môže vyjsť aj s Vašou podporou, ak si objednáte, podľa možnosti, organizácie v počte 10 -15 - 20 - 30...kusov a potom pomôžu aj jednotlivci s objednávkou od jedného- dvoch, či aj viac kusov.

Prosím organizácie vyplnením riadnych objednávok, / IČO, DIČ, IČ DPH/.

 

Knižky bude posielať vydavateľstvo EPOS, Ing. Miroslav Mračko, Pečnianská 6, 851 01 BRATISLAVA, dobierkou na Vašu adresu, ktorú si uvediete aj s Vašim tel. číslom. Knižky posielame bez poplatku za poštovné. A cena knižky je pre objednávateľov 18.- Euro/ vo voľnom  predaji bude za 24,90 Euro/Ušetríte  na každej knihe až 7.- Eur. Knihy budú posielané v mesiaci september-október 2017 bez poplatku za poštovné.

Prosím Vás, knižky si objednajte čím prv, aby sme ich mohli na čas vydať

 

Knižky si môžete objednať  na email autora: knaze.foto@gmail.com,

alebo aj na email vydavateľa: epos@epos.sk,

Informácie na autora: mobil: 0915 612 891

 
IVAN  KŇAZE - SVADOBNÉ LETY A TOKY

                                                                            

Publikácia „Svadobné lety a toky vtákov“, patrí k autorovým vrcholným dielam a plne zapadá do ucelenej trilógie dvoch predošlých publikácií "Svadobné tance vodných vtákov" a "So spevom na vtáčiu svadbu". Podľa môjho posúdenia Ivan Kňaze je vrcholovým amatérským ornitológom, ktorý sa celý svoj plodný život venoval bionómií hniezdenia vtáčích druhov na Slovenku, čo je pre niektorých aj profesionálnych ornitológov, až závidenia hodné. Niet na Slovenku ornitológa, ktorý venoval toľko úsilia, toľko pozornosti, toľko času a veľmi podrobných poznatkov a v neposlednom rade , ani toľko fotografického materiálu, ako to urobil Ivan Kňaze. Už len zabezpečiť základný fotografický materiál si vyžadovalo precestovať doslova celé Slovensko. Len ako príklady spomeniem, že autor fotografoval vtáctvo od Podunajska, Považia a Kysuckej vrchoviny, cez Strážovské vrchy, Vtáčnik, Poľanu, Veporské vrchy, Muránsku planinu, Nízke Tatry a Horehronie, až po Západné Tatry a Bukovské vrchy. Inak povedané od lužných lesov Podunajska až po horské lesy Nízkych a Západných Tatier. A potom Východoslovenskú nížinu prechodil krížom krážom, aby sa dostal, čo najbližšie k svojim vytúženým cieľom. Boli to stovky, ba tisícky až desaťtisícky najazdených kilometrov, Boli to nepredstaviteľné dlhé dni, týždne a mesiace putovania po vlastných nohách s batohom na chrbte, s ďalekohľadom na krku a fotopuškou na pleci. A samozrejme aktivity autora s fotoaparátom museli nastupovať nie len ráno a v priebehu dňa, ale často aj v nočných hodinách.

 

Predkladaná publikácia autora Ivana Kňazeho, je pozoruhodnou populárno-náučnou-odbornou  kombináciou textu a fotografií, ktorá podáva praktické informácie všetkým návštevníkom slovenskej prírody. Približuje spôsob života a spoznávania jednotlivých druhov vtákov, v našich lesoch aj na poliach, lúkach a pasienkoch. Svojou šírkou obsahu tak osloví viaceré skupiny obyvateľov Slovenska. Počnúc turistami, chatármi, ochrancami prírody, amatérskymi aj profesionálnymi ornitológmi a končiac prírodovedne zameranými lesníkmi, poľnohospodármi, poľovníkmi a prírodovednými krúžkami na základných a stredných  a vysokých školách.  

 

Je až pozoruhodné, akú šírku pohľadov na život vtákov nám autor približuje. Lebo popísať široké spektrum našich lesných a poľných druhov je jedna náročná úloha, ale aj ich odfotografovať – to je ešte náročnejšie. Autor obidve úlohy zvládol dokonale a vynikajúco.

 

Musím konštatovať, že na našom knižnom trhu podobná, tak profesionálna knižná publikácia, od amatérskeho ornitológa, doposiaľ nebola vydaná. Je to iný pohľad na vtáčie spoločenstvá a ich etológiu, ako nám podávajú doposiaľ uvedení autori mnohých ornitologických kníh, je to osobné tajomstvo Ivana Kňaze, je to jeho osobný úspech a prístup k danej tématike v histórií Slovenskej ornitologií. keďže podobná publikácia na našom knižnom trhu citeľne chýba, doporučujem jej skoré vydanie.

 

 

 

Prievidza - 10.februára 2017                         RNDr. Vladimír Slobodník, -ornitológ